VŠEOBECNÉ OTÁZKY O RYŽI
1. AKO SI OHREJEM UNCLE BEN’S® RYŽU? FAQ right arrow UNcle bens
OHRIEVANIE RYŽE
Pri ohrievaní varenej ryže pridajte 2 lyžice tekutiny na jednu šálku ryže. Prikryte a ohrievajte asi 5 minút. Pri ohrievaní v mikrovlnnej trúbe nastavte 1-1/2 minúty na každú šálku a ohrievajte na najvyšší výkon.
FAQ right arrow UNcle bens
2. MÁM RYŽU PREPLACHOVAŤ PRED ALEBO PO VARENÍ? FAQ right arrow UNcle bens
Preplachovanie ryže
Výrobky značky UNCLE BEN’S nie je nutné preplachovať ani pred, ani po varení.
FAQ right arrow UNcle bens
3. AKÝM SPôSOBOM MÁM SKLADOVAť VÝROBKY ZNAČKY UNCLE BEN’S®? FAQ right arrow UNcle bens
RYŽA

SUCHÁ NEVARENÁ RYŽA
Nevarenú sušenú ryžu môžete skladovať takmer neobmedzene na polici v špajze. Ryžu by ste mali uchovávať na suchom, chladnom mieste (do 26 °C) bez škodcov a mimo dosahu aromatických potravín, ktorých arómu by ryža mohla absorbovať.

Najlepších výsledkov a chuti ryže dosiahnete, ak budete dodržiavať odporúčanú dobu spotreby výrobkov značky UNCLE BEN'S, ktorá je uvedená na obale.

VARENÁ RYŽA
Varenú ryžu udržujte pred servírovaním pri teplote 70 °C. Varenú ryžu můžete uchovávať v chladničke po dobu 3-5 dní, v mrazničke potom až 6 mesiacov. Opäť sa uistite, že v blízkosti nie sú žiadne aromatické potraviny. Ak budete ryžu mraziť, uistite sa, že ste z mrazuvzdornej nádoby odstránili všetok prebytočný vzduch. Zabránite tak poškodeniu mrazničky.

RYŽA NATURAL

SUCHÁ NEVARENÁ RYŽA
Pretože každé zrnko ryže natural obsahuje vo svojej vrchnej vrstve viac prírodného oleja, nevarená ryža natural môže žltnúť rýchlejšie ako ryža biela. Preto je odporúčaná doba skladovania 12 mesiacov. Pre dlhšie skladovanie sa odporúča skladovať v chladničke. Po zamrazení môžete uchovávať 1-2 roky. Pri mrazení ryže sa uistite, že ste z mrazuvzdornej nádoby odstránili všetok prebytočný vzduch. Zabránite tým poškodeniu mrazničky. Pri príprave mrazenej ryže nechajte ryžu pred varením rozmraziť pri izbovej teplote.

VARENÁ RYŽA
Varenú ryžu môžete uchovávať v chladničke 3-5 dní a v mrazničke až 2 mesiace. Pri mrazení ryže sa uistite, že ste z mrazuvzdornej nádoby odstránili všetok prebytočný vzduch. Zabránite tým poškodeniu mrazničky.
FAQ right arrow UNcle bens

OTÁZKY NA VÝROBKY ZNAČKY UNCLE BEN’S®
1. AKÉ SÚ ALTERNATIVNÉ SPôSOBY PRÍPRAVY RYŽE UNCLE BEN‘S®? FAQ right arrow UNcle bens
POMALÝ HRNIEC
Dno a strany nádoby pomalý hrniec vymažte 1 lyžicou masla alebo margarínu. Zmiešajte 1 šálku ryže (nie inštantnej), 2 ½ šálky vody a 1 lyžičku soli (možno vynechať). Dobre premiešajte. Prikryte a varte na plný výkon, kým sa všetka voda nevsiakne, asi 1 ½ až 2 hodiny. Získate približne 4 šálky varenej ryže.

RÚRA
Odporúčané množstvo vody priveďte k varu. Odmerané množstvo ryže dajte do plytkej nádoby na pečenie (nepoužívajte hlboký kastról) a zalejte vriacou vodou. Môžete pridať soľ a maslo alebo margarín. Prikryte tesne priliehajúcou pokrievkou a pečte v rúre na 180 °C. Doba pečenia býva zvyčajne okolo 10 - 15 minút, môže sa však líšiť podľa typu rúry.

PANVICA
V panvici rozohrejte 1 lyžicu masla alebo margarínu. Pridajte 1 šálku ryže a premiešajte, aby boli všetky zrnká obalené maslom. Prilejte 2 ½ šálky vody a ak chcete, aj 1 lyžičku soli. Priveďte do varu. Prikryte a pomaly varte, kým sa všetka voda nevsiakne, asi 25 minút.

PARNÝ HRNIEC (STEAMER)
Do parného hrnca alebo do parnej panvice dajte vriacu vodu, ryžu, soľ, maslo (ak chcete) a vodu. Zamiešajte a neprikryté dajte do parného hrnca a varte podľa návodu na použitie. ALEBO ak používate tlakové varenie, varte 15-20 minút.

PANVICA WOK
Pri miernej teplote rozohrejte vo woku 1 lyžicu oleja, masla alebo margarínu. Pridajte 1 šálku ryže a dobre premiešajte. Prilejte 2 ¼ šálky vody a 1 lyžičku soli (ak chcete). Priveďte do varu. Prikryte a varte na miernom plameni, kým sa všetka voda nevsiakne (približne 20-25 minút).

RYŽOVAR
Na trhu existuje niekoľko typov ryžovarov, ktoré fungujú buď na báze pary, alebo suchého tepla. Spotrebiče sa môžu líšiť a možno budete musieť upraviť aj množstvo použitej vody, podľa návodu u spotrebiča. Nasledujúci popis môže slúžiť ako návod na prípravu ryže UNCLE BEN'S v rôznych typoch spotrebičov:
  • PARNÝ SPOTREBIČ: do vnútornej nádoby nalejte asi 2 šálky vody na 1 šálku ryže a asi ½ šálky vody nalejte do vonkajšej nádoby. Ďalej postupujte pri príprave ryže podľa návodu na použitie. Potom čo sa spotrebič vypne, nechajte ryžu stáť ešte asi 5 minút prikrytú v spotrebiči, alebo kým sa všetka voda nevstrebá.
  • SPOTREBIČ NA ZÁKLADE SUCHÉHO TEPLA: použite množstvo ingrediencií odporúčané na balenie ryže a pri nastavení spotrebiča sa držte návodom na použitie. Varte tak dlho, kým sa väčšina vody nevstrebá (asi 25 minút), potom spotrebič vypnite.Nechajte ďalších asi 5 minút stáť prikryté, kým sa všetka voda nevstrebá.
  • PARNÉ HRNCE NAJVYŠŠEJ RADY: do vnútornej nádoby nalejte asi 2 šálky vody na 1 šálku ryže. Pri príprave sa riaďte odporúčaním výrobcu a varte, kým sa všetka voda nevstrebá, asi 25 minút.
FAQ right arrow UNcle bens
2. RYŽA UNCLE BEN’S SA NEVARÍ TAK AKO SOM ČAKALA. ČO ROBÍM ZLE? FAQ right arrow UNcle bens
PROBLÉMY PRI VARENÍ

LEPKAVÁ / KAŠOVITÁ RYŽA
V prípade lepkavej ryže použite nasledujúce doporučenie:
Suchá ryža (šálky) 1 2 3 5 7
Voda (šálky) 2 4 5¾  13¾
Doba varenia (min.) 18* 20 20 20 20
*Doba varenia bude vždy 20 minút s výnimkou prípravy jednej šálky.

SUCHÁ/TVRDÁ RYŽA
Teplota bola pri varení zrejme príliš vysoká a spôsobila, že sa tekutina vyvarila príliš skoro. Pretože teplota sa na rôznych typoch sporákov môže meniť aj v súvislosti s tým, či sa jedná o sporák plynový alebo elektrický, doporučujeme pri varení znížiť teplotu.
FAQ right arrow UNcle bens
3. MôŽETE PROSÍM DOPORUČIT NEJAKÉ NÁHRADNÉ INGREDIENCIE VHODNÉ K PRÍPRAVE RYŽE UNCLE BEN’S®? FAQ right arrow UNcle bens
NÁHRADNÉ INGREDIENCIE

VÝVAR / DŽÚS
Ak použijete pri príprave ryže namiesto vody vývar, bujón, alebo consommé (kurací, hovädzí alebo zeleninový), získate ochutenú ryžu bez prídavku tuku. Vodu môžete nahradiť aj ovocným či zeleninovým džúsom.

MASLO / MARGARÍN
Maslo ani margarín nie sú pri príprave ryže nutné. Môžete ich vynechať.
FAQ right arrow UNcle bens

OTÁZKY – RYŽA VE VARNÝCH VRECKÁCH
1. AKÉ SÚ MOŽNOSTI PRÍPRAVY RYŽE VO VARNÝCH VRECKÁCH ZNAČKY UNCLE BEN’S®? FAQ right arrow UNcle bens
POMALÝ HRNIEC
Pre tieto spotrebiče nie je ryža vo varných vreckách UNCLE BEN’S vhodná.

MIKROVLNNÁ RÚRA
Ryžu vo varných vreckách UNCLE BEN'S je možné variť aj v mikrovlnnej rúre. Avšak lepšie výsledky dosiahnete pri príprave varením na sporáku. Pri príprave odporúčame dodržiavať návod na obale.

RÚRA
Neodporúčame používať ryžu vo varných vreckách UNCLE BEN'S v receptoch s prípravou pečením v rúre. Odporúčame riadiť sa vyskúšanými receptami odporúčanými pre prípravu RyžE vo varných vreckách UNCLE BEN'S. V opačnom prípade odporúčame dodržiavať návod na prípravu uvedený na obale a až potom pridať ryžu k ďalším surovinám.

TLAKOVÝ HRNIEC
Používať k príprave ryže tlakový hrniec by mohlo byť nebezpečné, a preto to neodporúčame. Pri varení ryže totiž vzniká pena, ktorá by mohla upchať tlakový ventil.

RYŽOVAR
K príprave ryže vo varných vreckách UNCLE BEN'S neodporúčame používať ryžovar. Nedosiahnete v ňom požadovanú kvalitu.

PRÍPRAVA NA SPORÁKU
Toto je odporúčaný spôsob prípravy tohto výrobku. Najlepšie výsledky dosiahnete, ak sa budete držať návodu na prípravu uvedeného na obale.
FAQ right arrow UNcle bens
2. AKO PRIPRAVÍM VEĽKÉ MNOŽSTVO RYŽE VO VARNÝCH VRECKÁCH UNCLE BEN’S®? FAQ right arrow UNcle bens
VARENIE VÄČŠIEHO MNOŽSTVA VRECIEK
V rámci zachovania tej najlepšej kvality neodporúčame variť viac ako dve varné vrecká ryže UNCLE BEN'S naraz. Pri varení viac ako dvoch vreciek je nutné zvýšiť aj množstvo vody a tým sa predlžuje aj doba varenia (viac vody sa bude variť za dlhšiu dobu). To môže negatívne ovplyvniť výslednú kvalitu ryže.
FAQ right arrow UNcle bens
3. RYŽA VO VARNÝCH VRECKÁCH UNCLE BEN’S® SA NEVARÍ TAK AKO SOM ČAKALA. ČO MÁM ROBIŤ? FAQ right arrow UNcle bens
TVRDÁ RYŽA
Ak ryža po uvarení zostáva tvrdá, je potreba predĺžiť dobu varenia. Ak je ryža naopak po uvarení mäkká, varila sa príliš dlho, a preto odporúčame znížiť dobu varenia.
FAQ right arrow UNcle bens
4. CHYSTÁM SA VARIŤ RYŽU VO VARNÝCH VRECKÁCH UNCLE BEN’S® PRVÝKRÁT. MÁTE NEJAKÉ RADY? FAQ right arrow UNcle bens
VARENIE BEZ SÁČKU
Aby ste dosiahli tie najlepšie výsledky, neodporúčame ryžu pred varením zbavovať varných vreciek. Ak by ste aj napriek tomu potrebovali variť ryžu bez vreciek, varte ju ako cestoviny. Použite 3-4 šálky vody a varte odkryté 10-12 minút. Potom stiahnite z platne a nechajte na sitku odkvapkať (použite cedidlo s otvormi menšími, než sú zrnká ryže). Preložte ryžu do servírovacej misy, pridajte 1 lyžičku masla (možno vynechať), vidličkou našuchorte a podávajte.

ČO MÁM ROBIŤ, KEĎ SA VRECKO PRILEPÍ KU KASTRÓLU?
Pokiaľ sa vrecko lepí ku kastrólu, je v kastróle buď málo vody, alebo je potrebné použiť väčšie kastról. Vrecká musia byť pri varení celé ponorené vo vode. Pokiaľ sa vrecko prilepí ku kastrólu, prilejte vodu (toľko, aby bol prilepený igelit celý ponorený) a pridajte niekoľko lyžičiek vínneho kameňa alebo jedlej sódy. Vodu priveďte k varu. Nechajte pár minút variť a za pomoci špachtle by sa vám malo podariť igelit odstrániť.
FAQ right arrow UNcle bens

OTÁZKY – CELOZRNNÁ RYŽA NATURAL
1. AKÉ SÚ ALTERNATIVNÉ SPôSOBY VARENIA CELOZRNNEJ RYŽE NATURAL UNCEL BEN’S®? FAQ right arrow UNcle bens
POMALÝ HRNIEC
Dno a strany nádoby pomalého hrnca vymažte maslom alebo margarínom. Pridajte 1 šálku ryže, 2 2/3 šálky vody a 1 lyžičku soli (možno vynechať). Priklopte a varte na najvyšší výkon, kým sa všetka tekutina neabsorbuje. Asi 3 hodiny.

RÚRA
V plytkej nádobe zmiešajte ryžu, horúcu vodu, soľ (ak chcete) a maslo alebo margarín. Zamiešajte. Priklopte a pečte na 200 °C až kým sa väčšina vody nevsiakne (asi 30 minút v elektrickej rúre, 25 minút v teplovzdušnej). Potom vyberte z rúry a udržujte v teple (pri teplote 70 °C).

TLAKOVÝ HRNIEC
Používať k príprave ryže tlakový hrniec by mohlo byť nebezpečné, a preto to neodporúčame. Pri varení ryže totiž vzniká pena, ktorá by mohla upchať tlakový ventil.

PRÍPRAVA V RYŽOVARE
Ryžovary sa ľahko používajú a udržujú ryžu v teple do doby servírovania. Existuje niekoľko spoľahlivých značiek, automatických aj manuálnych. Pozor si dajte na individuálne odporúčania výrobcov.

Všeobecne platí, že ku všetkým surovinám sa pridáva o ¼ až ½ menej tekutiny než pri príprave na sporáku. Ryžovar zapnite. Ryžovar sa sám automaticky vypne, keď spozná podľa teploty ryže, že sa všetka tekutina vsiakla.

Pri príprave celozrnnej ryže Natural UNCLE BEN'S dodržujte nasledujúci pomer: 2 ¼ dielu tekutiny na 1 diel suchej ryže.

PARNÝ HRNIEC (STEAMER)
V parnom hrnci alebo parnej panvici zmiešajte ryžu, horúcu vodu, soľ (ak chcete) a maslo alebo margarín. Premiešajte. Priklopte a varte v pare pod tlakom, kým sa všetka voda nevsiakne. Premiešajte, vyberte z parného hrnca a udržujte v teple (70 °C).
FAQ right arrow UNcle bens
2. AKo MÁM VARIŤ VEĽKÉ MNOŽSTVO CELOZRNNEJ RYŽE NATURAL UNCLE BEN’S®? FAQ right arrow UNcle bens
DÁVKOVANIE VELKÉHO MNOŽSTVA RYŽE

Tu nájdete základné dávkovanie pre prípravu veľkého množstva celozrnnej ryže Natural UNCLE BEN’S®
Surová ryža Voda (230g) Soľ (možno vynechať) Maslo alebo margarín (možno vynechať) Porcia (120g alebo ½ šálku)
3½  šálky alebo 700g 7 šálok 1 lyžica ⅓ šálky 25
900g 8½ šálok 1½ lyžice ½ šálky 38
6 šálok alebo 1,3g 12 šálok 2 lyžice ¾ šálky 50
12 šálok alebo 2,5kg 24 šálok ¼ šálky 1½ šálky 100
19 šálok alebo 3,75kg 36 šálok ⅓ šálky 2 šálky 150
• Ak je v ryži príliš veľa vody, bola príliš nízka teplota alebo sa ryža nevarila dostatočne dlho. Prebytočnú vodu je možné zliať.
• Ak je v ryži málo vody, varila sa ryža príliš sprudka, alebo je kastról príliš veľký a to spôsobilo to, že sa voda vyparila veľmi rýchlo. Prilejte vodu a ešte chvíľu varte.
• Príliš veľký kastról spôsobuje, že sa voda vyvarí príliš rýchlo. Použite menší kastról.
FAQ right arrow UNcle bens
3. CELOZRNNÁ RYŽA NATURAL UNCLE BEN’S® SA NEVARÍ TAK, AKO SOM OČAKÁVALA. ČO ROBÍM ZLE? FAQ right arrow UNcle bens
PROBLÉMY PRI VARENÍ

TVRDÁ / NEDOVARENÁ RYŽA
Dôvod č. 1: Nedostatok tekutiny. Prilejte tekutinu a varte dlhšie.
Dôvod č. 2: Príliš veľký kastról spôsobí, že sa voda vyvarí veľmi rýchlo. Použite väčší kastról.

LEPKAVÁ / KAŠOVITÁ RYŽA
Dôvod č. 1: Počas varenia nemiešajte a nechajte ryžu odstáť.
Dôvod č. 2: Ryža sa varila príliš dlho. Skráťte dobu varenia.
Dôvod č. 3: Nechali ste ryžu v hrnci potom, čo sa voda vyvarila. Pokiaľ budete pripravovať 2 a viac šálok, servírujte ryžu ihneď, čo sa dovarí.

VODOVÁ RYŽA
Dôvod č. 1: Použili ste nesprávne dávkovanie (dávkujte správne).
Dôvod č. 2: Počas varenia ste mali príliš nízku teplotu. Zvýšte teplotu.
Dôvod č. 3: Spôsob, akým ste varili ryžu, neviedol k uspokojivému výsledku a ryža nie je suchá. Odkryte a nechajte na nízkom stupni variť ešte asi 4-5 minút, alebo kým sa voda nevyvarí.
FAQ right arrow UNcle bens
4. MôŽETE MI PROSÍM DOPORUČIŤ NEJAKÚ ALTERNATÍVU K PRÍPRAVE CELOZRNNEJ RYŽE NATURAL UNCLE BEN’S®? FAQ right arrow UNcle bens
NÁHRADNÉ SUROVINY

VÝVAR / DŽÚS
Ryža získa inú chuť aj bez pridania tuku, ak použijete namiesto vody vývar, bujón alebo consommé (kurací, hovädzí alebo zeleninový). Vodu môžete nahradiť aj ovocným alebo zeleninovým džúsom.

RYŽU NATURAL MOŽNO V RECEPTOCH NAHRADIŤ RYŽOU BIELOU ALEBO DIVOKOU
Ryžu Natural možno v receptoch nahradiť ryžou bielou alebo divokou. Avšak celozrnná ryža sa varí dlhšie ako ryža biela, preto nezabudnite upraviť dobu varenia.

RYŽU NATURAL MOŽNO POUŽIŤ K PRÍPRAVE PUDINGU MIESTO RYŽE BIELEJ
RyžU Natural možno použiť na prípravu pudingu namiesto ryže bielej. Avšak celozrnná ryža sa varí dlhšie ako ryža biela, preto nezabudnite upraviť dobu varenia.

MASLO / MARGARÍN
Maslo alebo margarín nie je nutné pri príprave použiť. Možno ich vynechať.
FAQ right arrow UNcle bens